Systemy kondensacji spalin

Energotechnika od początku swojej działalności zajmuje się produkcją i budową systemów zwiększających efektywność procesów odzysku ciepła ze spalin. Zwieńczeniem tych rozwiązań są najnowocześniejsze na rynku układy kondensacji gazów wylotowych z procesów spalania. Tylko w przeciągu ostatnich 10 lat nasza firma zainstalowała ponad 60 układów kondensacji spalin z kotłów dużej mocy i agregatów kogeneracyjnych, co pozwoliło naszym klientom zdecydowanie obniżyć emisję CO2 do atmosfery.
Standardowa temperatura spalin wylotowych z wysokoparametrowych kotłów wodnych i parowych wynosi powyżej 100°C. Dzięki zastosowaniu dodatkowych wymienników zainstalowanych na ciągu spalinowym możliwe jest odzyskanie dodatkowej energii zawartej w gazach wylotowych. Dodatkowo w przypadku schłodzenia spalin poniżej punktu rosy następuje skroplenie zawartej w spalinach wody, co znacząco podnosi efektywność odzysku ciepła.
Kondensacja spalin daje szczególnie znaczące efekty przy spalaniu biomasy, gdzie nawet 50% spalanego paliwa stanowi woda. W przypadku spalania gazu ziemnego na 1nm3 spalonego gazu powstaje niemal 2kg pary wodnej. Kondensując wilgoć zawartą w spalinach odzyskujemy 2500kJ/kg skroplin, co pozwala na podniesienie sprawności kotłów nawet powyżej 99%.
Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, w związku ze znaczną dynamiką wzrostu cen paliw kopalnych oraz praw do emisji CO2, Energotechnika opracowała nową rodzinę wymienników kondensacyjnych pozwalających na zwiększenie sprawności klasycznych kotłów i agregatów od 4 do 15 pkt. %.
Wymienniki kondensacyjne rodziny Energo-R wykonywane są w oparciu o technologię wodnorurową lub płomieniówkową z najwyższej klasy materiałów kwasoodpornych dostosowanych do składu chemicznego spalin. Struktura i budowa wymiennika zawsze dopasowana jest do lokalnych uwarunkowań technologicznych, dzięki czemu możliwe jest zoptymalizowanie pracy nowych i istniejących urządzeń energetycznych.
Wszystkie wybudowane przez nas układy charakteryzuje najwyższa jakość i niezawodność zastosowanych materiałów i rozwiązań. Wymienniki pracują w układzie pośrednim lub bezpośrednim i wyposażone są m.in. w systemy zabezpieczeń zgodnie z wymaganiami PED, systemy neutralizacji odcieku. Dodatkowo możliwe jest wyposażenie wymienników w system zwiększania stopnia wilgoci i/lub pompy ciepła.
W zakresie realizacji zadań wykonujemy:


• Koncepcje techniczne systemów kondensacji spalin
• Dokumentację techniczną
• Prefabrykację urządzeń
• Wykonawstwo instalacji
• Serwis i obsługę posprzedażową wybudowanych obiektów

Website design Warsaw: Netgraf - strony i sklepy internetowe